Lekkoatletyka z klasą

Poniżej prezentujemy główne założenia Programu upowszechniania lekkiej atletyki Lekkoatletyka dla każdego!

Misja i cele

• popularyzacja i upowszechnianie lekkiej atletyki,
  • stworzenie atrakcyjnej oferty dotyczącej organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk,
  • opracowanie spójnego modelu procesu szkoleniowego zgodnego z wytycznymi federacji lekkoatletycznych IAAF i EA,
  • przygotowanie ogólnopolskiego systemu diagnozy, selekcji i naboru oraz identyfikacji talentów w szkoleniu młodzieży,
  • budowanie ścieżki rozwoju kariery lekkoatletycznej stanowiącej podstawę nowej struktury organizacji szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce.

Program upowszechniania lekkiej atletyki ma na celu reaktywowanie i pobudzenie działań lekkoatletycznych ośrodków oraz popularyzację lekkiej atletyki, jako wiodącej dyscypliny sportu służącej wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Ważnym elementem projektu jest stworzenie jednolitej platformy koncepcji treningowej, która pozwoli na zbudowanie odpowiedniego modelu szkolenia, porównania efektów realizacji tego projektu, weryfikowania i wprowadzania korekt.

Założenia Programu upowszechniania lekkiej atletyki Lekkoatletyka dla każdego

Program upowszechniania lekkiej atletyki Lekkoatletyka dla każdego! to innowacyjny projekt Polskiego Związku Lekkiej Atletyki stworzony przez specjalistów, menedżerów i trenerów. Program ma na celu popularyzację lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu dla dzieci, zachęcenie ich do zorganizowanej aktywności fizycznej w formie sportowej zabawy pod okiem przeszkolonych nauczycieli, instruktorów i trenerów.

Na dalszych etapach projekt umożliwia kierowanie przebiegiem selekcji i naboru młodych zawodników, a poprzez pobudzenie działań ośrodków lekkoatletycznych w całej Polsce zwiększa dostępność i podnosi poziom profesjonalnego szkolenia lekkoatletów.

Lekkoatletyka dla każdego! to specjalna propozycja dla każdej grupy wiekowej. Dzieci młodszych klas szkoły podstawowej zapraszamy do sportowej zabawy wg. opracowanej przez IAAF formuły „Kids’ Athletics”, a uczniom starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum proponujemy zajęcia w formie treningów i zawodów lekkoatletycznych.
Istotne jest przekazanie instruktorom pracującym w programie jednolitej merytorycznej koncepcji treningowej, która pozwoli na etapie badania kontroli na wyciągnięcie wniosków porównawczych.

Przygotowany przez ekspertów program szkolenia oznacza ćwiczenia dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka na jego etapie rozwoju i właściwą organizację zajęć.
Oprócz regularnych ćwiczeń program Lekkoatletyka dla każdego! przewiduje również organizację imprez i zawodów szkolnych i międzyszkolnych, w których dzieci bawią się na sportowo, rywalizują z rówieśnikami, ale też mają okazję spotkać się z gwiazdami sportu, utytułowanymi polskimi lekkoatletami.

Realizacja programu jest możliwa dzięki współdziałaniu wielu stron: Ministerstwa Sportu i Turystyki, koordynatorów programu, trenerów, dyrektorów szkół, nauczycieli i instruktorów, rodziców, jak również przedstawicieli klubów lekkoatletycznych, jednostek samorządu terytorialnego i sponsorów.

Działania w ramach pilotażu (od września do grudnia 2014) udowodniły, że projekt jest społecznie potrzebny i przyjmowany z entuzjazmem, dlatego w 2015 roku będzie realizowany przez 50 Ośrodków Lekkiej Atletyki.

ZAPRASZAMY DO GALERII